Układy formalne

Zobacz nagrania układów formalnych:

Saju jirugi jest pierwszą przedformą. Oznacza uderzenia w cztery strony świata. Układ zawiera 14 elementów technicznych.

Saju-Makgi jest drugą przedformą. Oznacza bloki w cztery strony świata. Układ zawiera 16 elementów technicznych.

Chon ji w dosłownym tłumaczeniu oznacza „niebo-ziemia”, co na Dalekim Wschodzie interpretuje się jako stworzenie świata lub początek ludzkości. Stąd jest to pierwsza ruchowo elementarna forma, jaką ma wykonać adept Taekwon-do. Składa się ona z dwóch harmonijnie zintegrowanych części, symbolizujących właśnie „niebo” i „ziemię”. Układ zawiera 19 elementów technicznych.

Dan gun nazwa tej formy pochodzi od osoby Dan-Gun, który uważany jest za legendarnego założyciela Korei w roku 1333 p.n.e. Układ zawiera 21 elementów technicznych.

Do san jest to pseudonim wielkiego koreańskiego patrioty, żyjącego w latach 1876 – 1938. Układ zawiera 24 elementy techniczne.

Won hyo był mnichem, który wprowadził buddyzm podczas panowania dynastii Silla w roku 686 naszej ery. Układ zawiera 28 elementów technicznych.

Yul gok jest to pseudonimem wielkiego filozofa i uczonego Yil (1530 -1554 r. naszej ery), nazywanego także „Konfucjuszem Korei”. Trzydzieci osiem ruchów tego układu odnosi się do miejsca jego urodzenia na 38 równoleżniku, a diagram symbolizuje uczonego. Układ zawiera 38 elementów technicznych.

Joong gun nazwa pochodzi od patrioty Ahn Joong-Gun, który zamordował Hiro-Bumi, pierwszego japońskiego generała – gubernatora Korei, znanego jako człowieka, który odegrał główną rolę w koreańsko-japońskim scaleniu. 32 ruchy w tym układzie symbolizują wiek Ahn Joon-Gun w momencie, gdy został stracony w więzieniu Liu Shung w 1810 roku naszej ery. Układ zawiera 32 elementy techniczne.

Toi gye jest to pseudonimem literackim sławnego uczonego Yi Hwang, wielkiego znawcy neokonfucjonizmu. 37 ruchów tego układu związane jest z miejscem jego urodzenia na 37 stopniu szerokości geograficznej. Diagram oznacza uczonego. Układ zawiera 37 elementów technicznych.

Hwa Rang – nazwa pochodzi od grupy młodzieńców, którzy działali podczas panowania dynastii Silla, około 1350 lat temu. Grupa ta stała się przodującą siłą, mającą na celu zjednoczenie trzech królestw Korei. Układ zawiera 29 elementów technicznych.

Choong moo było imieniem danym wielkiemu admirałowi Yi Sun Sin z dynastii Yi. Uchodził za człowieka, który wynalazł w 1592 r. pierwszy uzbrojony statek bojowy (kabukson), statek ten był pierwowzorem dzisiejszej łodzi podwodnej. Przyczyną, dla której układ kończy się atakiem lewej ręki jest symbol jego pożałowania godnej śmierci, kiedy to nie miał szansy, aby wykazać niesłuszność oskarżenia o nielojalność wobec króla. Układ zawiera 30 elementów technicznych.