Historia Taekwon-do

Taekwon-do w pewnym sensie jest tak stare jak Korea. Oczywiście 2000 lat p.n.e. nie korzystano z nazwy oraz technik nauczanych obecnie. Na Półwyspie Koreańskim były znane sztuki walki takie jak taek-kyon i soo bak-gi. Najbardziej rozpowszechniane były przez młodych 16 letnich arystokratów, którzy dzięki ciężkim i wytrwałym treningom stali się wyspecjalizowanymi wojownikami. Oni nadali nowe oblicze tym technikom. Nazywano ich Hwa-rang co oznacza Kwiat młodości. To ci młodzi wojownicy najbardziej przyczynili się do zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego.

W czasach okupacji Japońskiej wszelkie narodowe sztuki walki zostały zabronione, aż do wyzwolenia Korei w 1945r. Dnia 11 kwietnia 1955r. rada złożona z instruktorów, historyków i innych wybitności przyjęła nazwę Taekwon-do, zaproponowaną przez gen. Choi Hong Hi, jako nowe określenie narodowej koreańskiej sztuki walki. W 1966 roku, z powodu wielkiego zainteresowanie nową sztuką walki powstaje Międzynarodowa Federacja Taekwon-do – International Taekwon-do Fedration (ITF). Stworzenie ITF nie oznaczało jednak pełnej jedności w Taekwon-do pod względem technicznym. Wśród koreańskich mistrzów narastały spory co do układów
formalnych.

W 1972 roku ITF zostaje przeniesiony z Seulu do Toronto. Natomiast w Korei z inicjatywy dr Un Yong Kima prezydenta Koreańskiego Związku Taekwondo powstaje KUKKIWON Światowe Centrum Taekwondo. Rok później 28 maja 1973 roku oficjalnie powstaje Światowa Federacja Taekwondo – World Taekwondo Federation (WTF).

Taekwondo WTF, zawitało na olimpiadzie w Seulu (1988) jako dyscyplina pokazowa, a od igrzysk olimpijskich w Sydney (2000) jest pełnoprawnym sportem olimpijskim.

W 1990 roku, z ITF odchodzi „prawa ręka” gen. Choi Hong Hi, wielki mistrz Park Jung Tae. Razem z kilkoma innymi mistrzami zakłada trzecią federację o nazwie Globalna Federacja Taekwon-do – Global Taekwon-do Federation (GTF).

Dnia 11 kwietnia 2002 roku umiera Park Jung Tae założyciel Globalna Federacja Taekwon-do – Global Taekwon-do Federation (GTF).

Dnia 15 czerwca 2002 roku umiera gen. Choi Hong Hi. Prowadzi to do licznych rozłamów i jak grzyby po deszczu powstają kolejne federacje. W obecnej chwili na świecie istnieją 3 główne organizacje o nazwie Międzynarodowa Federacja Taekwon-do – International Taekwon-do Fedration (ITF).