Park Jung Tae

Park Jung Tae
Park Jung Tae

Urodzony w 1943 roku w Korei, zmarł 11 kwietnia 2002 roku. Jeden z największych mistrzów Taekwon-do na Świecie. Park Jung Tae – ten człowiek już za życia stał się legendą wśród miłośników koreańskiej sztuki walki. Treningi sztuk walki rozpoczął w wieku siedmiu lat.

W latach 1965-67 uczył Taekwon-do w Wietnamie żołnierzy amerykańskich, wietnamskich i koreańskich. Po powrocie do Korei trenował wysyłanych za granicę instruktorów w centrali Taekwon-do ITF w Seulu.

W 1970 roku wyjechał na stałe do Kanady i otworzył szkołę Taekwon-do w Winnipeg. Tam również poznał swoją przyszłą żonę Lindę, z którą ma trójkę dzieci.

Następne lata to podróże po świecie z grupami pokazowymi ITF, szkolenie instruktorów, promocja Taekwon-do w Europie, Azji i obu Amerykach. W tamtym okresie, jak sam wspomina, mistrz spędzał dziewięć miesięcy w roku w drodze dodając, że ma na szczęście bardzo wyrozumiałą rodzinę.

Grandmaster Park był pionierem Taekwon-do w Północnej Korei, Japonii (gdzie prowadził szkolenia w latach 1982-84), Chinach i ZSRR. W listopadzie 1984 roku został wybrany sekretarzem generalnym ITF i przewodniczącym komisji szkolenia. W 1989 roku ponownie zostaje wybrany na to samo stanowisko we władzach ITF.

W 1990 roku opuścił szeregi ITF i 14 czerwca tego samego roku, stworzył nową organizację o nazwie Global Taekown-do Federation. Grandmaster Park Jung Tae podkreślał, że jego głównym celem było działanie na rzecz współpracy i przyszłego zjednoczenia Taekwon-do. Nowa federacja miała być „pomostem” między ITF i WTF.

Zawodnicy Taekwon-do GTF noszą tradycyjne doboki i ćwiczą nadal te same układy formalne, co zawodnicy Taekwon-do ITF – od Chon-Ji do Tong-Il.